Filozofická kritika kresťanstva

Ak chcete túto stránku a Youtube kanál podporiť, kliknite sem

Bol som v minulosti kresťanom. Ako som sa z toho odpútal?

Rád by som dal dobrý príklad aj iným kresťanom, nech sa zrieknu kresťanstva.

Istý človek mi dal otázku, ako som sa dokázal odpútať od zmanipulovanosti náboženstva, nakoľko som bol v minulosti kresťanom. Takto som reagoval:

Tak aj ja to určitým spôsobom považujem za zázrak, že som sa zbavil náboženstva - to áno manipulácia vo fanatickom prostredí je silná.
Ale vždy som sa od ostatných kresťanov líšil (a to je aj dôvod, prečo som sa kresťanstva zbavil): už od začiatku som videl, hoci som bol sám sfanatizovaný (napr. násilie v starom zákone mi neprekážalo), že mi to náboženstvo nič nedáva. Naozaj nedokážem pochopiť, keď mnohí fanatickí kresťania vydržia byť 40 rokov fanatici a pritom na to neprídu, že im náboženstvo nič nedáva. Je neskutočné ako sa dokážu kresťania neúprimne klamať sami seba, keď sa pretvarujú, že náboženstvo im niečo dáva. Kresťania sú sami k sebe veľmi neúprimní ľudia.
A hoci som bol v minulosti náboženským fanatikom, predsa som vždy bol silná osobnosť a dokázal mať na mnohé náboženské dogmy iný názor ako cirkev. Nikdy mi nedalo spávať rozporuplné učenie o Božskej Trojici. Kresťania robia veľkú chybu, keď všetko učenie od cirkvi (doktríny, dogmy) nekriticky prijímajú a ani sa nad tým nezamyslia, či to má aspoň hlavu a pätu. A niektorí kresťania zachádzajú až do takého fanatizmu, že nie sú schopní pripustiť na cirkevnú inštitúciu ani jednu jedinú najmenšiu chybu, dokonca aj mediálne kauzy si fanatický kresťan ospravedlní, že "to len zlí ľudia útočia na svätú cirkev a vyťahujú na ňu kauzy". Niektorí kresťania naozaj fanaticky veria, že Cirkev je Svätá a Božia, a celou silou svojej vôle sa snažia ignorovať akékoľvek negatívne informácie o cirkvi. Ja osobne, keď som videl na cirkvi, tak som nemal problém to úprimne priznať, že je to chyba.
Kresťania (hlavne tí fanatickí) sú veľmi neetickí ľudia, pretože aj napriek manipulatívnosti náboženstva by mali mať aspoň trochu rozumu, mali by vedieť si na náboženstvo vypočuť aj iný názor a a nezapchávať si uši pred každým názorom, ktorý cirkev kritizuje. Mať úctu k k inému názoru a hlavne mať úctu k pravde je etická povinnosť každého človeka. Ale kresťania s tým majú veľký problém.

Medzi najviac dôležitý faktor prečo som sa zriekol kresťanstva patrilo to, keď som odhalil ako cirkev, ktorá sa najviac oháňala slovom pravda, úmyselne a nechutne klamala veriacich a manipulovala Bibliou, prispôsobila Bibliu svojím dogmám v súvislosti s Božstvom Krista alebo gnosticko ezoterickými prvkami Biblie. To vo mne vyvolalo veľké pochybnosti o cirkvi. Vtedy som už definitívne pochopil, že cirkev je zlo - lebo úmyselne klame len zlý človek. Pár mesiacov na to, ako som sa zriekol kresťanstva som objavil videá Petra Chobota o kritike kresťanstva a to mi veľmi pomohlo a veľmi ma povzbudilo, že nie som sám kto považuje cirkev za zlo a nástroj manipulácie.