Filozofická kritika kresťanstva

Ak chcete túto stránku a Youtube kanál podporiť, kliknite sem

Ideológia tzv. štátneho nacionalizmu v Rusku a USA

Aký je rozdiel medzi rasovým a štátnym nacionalizmom? Rasový nacionalizmus veľmi dobre poznáme – na tejto ideológii bolo založené nacistické Nemecko.
„Štátny nacionalizmus“ až tak dobre nepoznáme. Pod pojmom štátny nacionalizmus v tomto kontexte myslím politickú ideológiu ako Ruska tak rovnako aj USA. Nepriatelia USA a Rusko majú kupodivu veľmi veľa spoločného – ich politická propaganda štátneho nacionalizmu je úplne rovnaká.
Čo je to vlastne štátny nacionalizmus? Kým v rasovom nacionalizme sa vyzdvihuje nadradenosť vlastného národu a nabáda sa k nepriateľstvu k iným rasám, národom, pri štátnom nacionalizme sa na miesto vyzdvihovania rasovej/národnej identity, vyzdvihuje štátna identita. Ako aj Ruská federácia, tak aj USA je multikulturálna spoločnosť zložená z množstva národov. Cieľom štátneho nacionalizmu je čo najviac posilniť v multinárodnom obyvateľstve jednotu a jednotnú štátnu občiansku identitu. Štátny nacionalizmus učí k nadradenosti a nepriateľstvu k iným štátom. Štátny nacionalizmus nemôže fungovať bez nepriateľa – preto sa nepriateľ musí umelo vytvoriť (v Rusku neustále naháňajú strach nepriateľom USA, v USA si umelo vytvorili neexistujúci terorizmus aby mali zámienku na vojenskú intervenciu v arabských krajinách. Tiež opačne v USA naháňajú ľuďom strachz vojenskej hrozbyRuska). Tým že sú ľudia neustále informačne bombardovaný strachom z nepriateľa, to ľudí v štáte zjednocuje, posilňuje to štátnu identitu. Naháňaním strachu z nepriateľa je možné odpútať pozornosť obyvateľstva od vnútroštátnych problémov (napr. aby sa v Rusku ľudia nebúrili kvôli ekonomickým problémom, je výhodné pre ruskú politickú propagandu im naháňať strach ľuďom atmosférou, že zajtra na nás zaútočia Američania).
V Rusku majú ľudia až tak vypláchnuté mozgy propagandou, že tam ľudia naozaj veria v to, že zajtra na nás zaútočí Americký nepriateľ.
V Rusku sa média a politici netaja tým a hovoria to bez servítky na ústa, že robia všetko pre podporu patriotizmu v Rusku. V Rusku sa ideológia štátneho nacionalizmu nazýva patriotizmus.

Víťazstvo Donalda Trupma je porážkou štátneho nacionalizmu ako aj v Rusku tak aj USA

Nakoľko Trump chce mať priateľské vzťahy s Ruskom, Ruská politicko-štátna propaganda už ďalej nemôže manipulovať obyvateľstvo strachom, že USA chce na nás vojensky zaútočiť.
V USA chce Trump skoncovať s hegemónnou, dominantnou, rozpínavou vojenskou politikou USA, chce skoncovať s ideológiou amerického štátneho nacionalizmu.
Nakoľko obyvateľstvo v USA bolo cca 70 rokov indoktrinizované ideológiou amerického štátneho nacionalizmu, mnohým americkým občanom sa je psychicky ťažké vyrovnať s tým, že ich krajina stratí hrdosť, nadradenosť, dominanciu, a pýchu, že USA prestanú byť svetovým policajtom. Z tohto dôvodu sú v USA veľké demonštrácie proti Trumpovi úplne opodstatnené a je isté, že len tak ľahko neutíchnu.