Filozofická kritika kresťanstva

Ak chcete túto stránku a Youtube kanál podporiť, kliknite sem

Oplatí sa Slovensku vystúpiť z Európskej únie?

(Aj napriek tomu, že tento článok priamo nesúvisí s hlavnou témou tejto stránky, dovolil som si ho tu zverejniť).

Čo sa týka vystúpenia z EU sa ľudia nechávajú rovnako oklamať, ako boli oklamaní v roku 1989. Asi si to potrebujú znovu zopakovať. V roku .89 sa ľudia chceli za každú cenu zbaviť socializmu ale neprišli s nápadom čím socializmu nahradiť a tak to dopadlo ako dopadlo. Spolu s pádom socializmu sa zlikvidovalo aj to dobré čo socializmus prinášal. Rovnako sa ľudia chcú za každú cenu zbaviť EU, ale nemajú žiadnu alternatívu. Politicko-ekonomický nacionalistický izolacionizmus riešene nie je, pretože tak si zlikvidujeme aj všetky pozitíva čo EU prináša. Vystúpenie s EU by pre Slovensko znamenalo len začiatok ozajstnej ekonomickej krízy – to najhoršie by nás len ešte čakalo.

Túžiť po vystúpení z EU je horšie ako túžiť po socializme. Socializmus fungoval. Fungoval preto, lebo bol postavený na spolupráci všetkých štátov východného bloku. Socializmus nebol postavený na nacionalistickom izolacionizme, ktorý presadzujú nacionalisti ako sú Le Penová či Kotleba. Izolacionizmus je veľká chyba. Vystúpenie s EU môže byť dobrý nápad len vtedy, ak vznikne k EU alternatíva – nejaký systém zjednotených národov, ktorý bude alternatívou k EU v ktorom budú odstránené negatíva EU. Dobrý nápad by bola aj samotná reforma vo vnútri EU.

Všetky alternatívne média propagujú a hlásajú myšlienku, že ak vystúpime s Európskej únie a zbavíme sa eura, zrazu sa staneme ekonomicky slobodní a ekonomike Slovenska sa začne úžasne dariť. Alternatívne média hlásajú túto myšlienku ako náboženskú dogmu – ľudia sú v pravdivosť tejto myšlienky silne presvedčení, nemajú na to ale žiadne konkrétne argumenty. Aká je ale pravda? Čo sú reálne fakty.
Najprv sa je rozumné zoznámiť s pojmami EHP (Európsky hospodársky priestor) a SEPA.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Eur%C3%B3psky_hospod%C3%A1rsky_priestor
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jednotn%C3%A1_oblast_pro_platby_v_eurech

Európsky hospodársky priestor a SEPA
Ak by sme vystúpili s EHP a SEPA, tak v praxi by to znamenalo radikálny nárast cien za platby, ktoré sa nachádzajú mimo Slovenska. Vstúpenie z EHP by znamenal radikálny nárast za transakcie aj s krajinami mimo EU a to by nás veľmi ekonomicky poškodilo. Uvedomte si napr., že všetka elektronika, počítače, smartfóny sú vyrábané v Číne. Všetky výrobky z Číny by mali vyššiu cenu.

Propaganda alternatívnych médii hovorí nasledovné: „euro je to najväčšie zlo, ktoré nás poškodzuje. Okamžite sa ho musíme zbaviť“
Pravda je taká, že Európska centrálna banka nijak nenarušuje suverenitu Slovenska. Čo by sa v praxi stalo ak by sme sa zbavili eura?
Málokto si uvedomuje čo to zanemená kurzová výmena medzi menami. Pri každej devízovej výmene (=konverzii mien) dochádza ku strate. Je to niečo ako „skrytý poplatok“, ktorý sa pohybuje od 1-3 %. Ak prebiehajú transakcie v rámci eurozóny (krajiny, ktoré majú euro), tak tieto skryté poplatky tam vôbec nie sú lebo nie je tam žiadna konverzia mien. Ďalšia výhoda eura je nižšia kurzová strata (skrytý poplatok) pri konverzii z eura a do eura ako je to pri menách malých štátov.
Nacionalizmus je škodlivá a jedovatá ideológia. Zbaviť sa eura má len samé nevýhody.
Ďaleko lepšie riešenie ako sa zbaviť eura je zaviesť systém dvoch mien v jednej krajine (euro plus národná mena).
Mimochodom štát Čierna Hora má euro ale nie je v EU – ekonomicky je to naozaj výhodné.

Záverom:ak by sme sa zbavili eura a ak by sme zároveň vystúpili so SEPA a EHP, tak poplatky za cezhraničné transakcie by mohli stúpnuť aj o 3 násobok. Kotlebovi voliči si tieto veci neuvedomujú.

Schengenský priestor
Schengenský priestor zabezpečuje bezvízový styk. Hlavne mladí ľudia nerozumejú čo sú to vlastne víza. Na jednej strane Kotlebovci nám hovoria, aký sa stane so Slovenska raj ako zatvoríme hranice a vystúpime so Shengenského priestoru, na druhej málokto si uvedomuje čo by to reálne znamenalo. Opustiť Schengenský priestor v praxi znamená, že ak budete chcieť ísť na čo i len jeden deň do Rakúska na výlet alebo na nakúp, budete musieť ísť na veľvyslanectvo Rakúska, vybaviť si vízum,zaplatiť poplatok zaň (čo často nie sú najmenšie peniaze).Bez víz vásRakúska políciana hranicistopne a nepustí.Ďalej si treba uvedomiť, že vybavovanie víz nie je vždy okamžitý proces – úradný proces môže trvať aj niekoľko pracovných dní.

Európska únia celkovo
Európska únia vydáva tisíce zbytočne obmedzujúcich smerníc, ktoré likvidujú malých podnikateľov a pomáhajú korporáciám. EU nekoná pre záujmy svojich občanov ako napr. nanútenie migračnej politiky členským štátom.
Európska únia potrebuje reformu. Smernice Európskej únie by mali byť prijímané členskými štátmi na dobrovoľnej úrovni.
V ideálnom prípade by bolo dobré, ak by Slovensko vystúpilo z EU, ale zostalo v SEPA, v EHP a Schengenskom priestore.
Ako alternatíva by mohla byť iné politické zoskupenie, ktoré by dalo štátom všetky výhody ako EU. Toto politické zoskupenie by bolo založené na viac demokratickom princípe.

Záverom: Kotlebovci a alternatívne média nám sľubujú, že ak sa zbavíme eura, EHP, SEPA a vystúpime so Shengenského priestoru, premení sa Slovensko na krásny raj. Vidíme ale že je to veľká hlúposť, opak je pravdou.