Filozofická kritika kresťanstva

Ak chcete túto stránku a Youtube kanál podporiť, kliknite sem

Hlboký morálny úpadok českej ezoterickej komunity

V Českej ezoterickej komunite prišiel nový módny trend: fanatická obhajoba pochybných ezoterických šarlatánov. Obhajoba toho ako je „etické“ a „správne“ to, že pochybný liečiteľ šarlatán, ktorý je podvodník a namýšľa si svoje schopnosti (takých je bohužiaľ 95% - realita je naozaj drsná) si vypýta za svoje služby nehorázne veľké peniaze.
To, že sa sám šarlatán a ezoterický podvodník/podvodníčka obhajuje aká je drahá je ešte OK. Omnoho viac smutné je to, keď takéto niečo propaguje jeden z najväčších ezoterických serverov cestyksobe.cz
 
To je naozaj nehorázna stoka, čo sa tam píše. Ja bohužiaľ zdieľam názor Petra Chobota, že 99% liečiteľov si svoje schopnosti len namýšľa a ešte je za svoje služby pýtať nehorázne peniaze. Ako hlboko musela ezoterická komunita v ČR hlboko klesnúť, keď tu obhajujú neetický ezoterický biznis, ktorý zarába na ľudskej hlúposti? Súhlasím s názorom Petr Chobota, že ak si nejaký liečiteľ myslí, že má schopnosti, nech to dokáže vo vedeckých laboratórnych podmienkach. Koľko je takých liečiteľov ako Janko Pravda, ktorému samotní lekári, oficiálnymi lekárskymi vyšetreniami potvrdili tisíce uzdravení? Ako je možné, že tu niekto bude propagovať článok v ktorom sa obhajuje neetické zarábanie/vydelávaní pochybných šarlatánskych liečiteľov, ktorí nemajú žiadne schopnosti a len oblbujú ľudí?
 
Nehovorím, že každému liečiteľovi by mali lekári potvrdiť tisíce uzdravení, avšak každý drahý liečiteľ, ktorému lekári za 5 rokov nepotvrdia aspoň jedno uzdravenie / zlepšenie zdravotného stavu, by mal okamžite zrušiť svoju živnosť: ideálne by bolo ak by existoval zákon, ktorý by ich k tomu nútil.
 
Žiaden ezoterik, ktorý poskytuje akékoľvek ezoterické služby, si nemá právo za hodinu svojej práce pýtať viac peňazí ako je bežná cena poradenstva u psychológa. Väčšina ezoterikov sú ale podstatne drahší ako sedenie u psychológa.
 
Samozrejme zlý je aj opačný extrém, ako napr. to, že peniaze sú samo o sebe zlo, peniaze sú fuj, treba peniaze zrušiť a preto je treba robiť všetko zadarmo.

2 Comments

 1. Tomáš Kollár

  #

  Pekný postreh. Mne sa pozdáva, že aj Petr Chobot je tak troška na prachy. Mohli by tie jeho seansy stáť menej. Na druhej strane, teraz sa dajú jeho CD-čká stiahnúť za 100,-CZK. Otestovať sa dá v česku v klube skeptikov Sisyfos (www.sysifos.cz), kde tomu, kto dokáže svoje paranormálne schopnosti, vyplatia vyše 3 miliónov českých korún. Zatiaľ ani jeden ezoterik sa neosvedčil, skúšalo to mnoho, len jeden pán im po nejakom čase zavolal naspäť, že majú pravdu, že priznáva, že nemá žiadne schopnosti. Aj na to treba vyzrenie človeka.
 2. Admin

  #

  Áno máte úplnú pravdu. Petr Chobot by bol naprosto ideálny človek, ak by nebola jeho veľká slabosť peniaze. Zájazd ktorý organizuje do Peru stojí cca 4000 Eur (na 2 alebo 3 týždne), čo je absurdná suma, cestovné kancelácie pýtajú neporovnateľne menej. Ale aj Petr Chobot mi poslúžil ako dobrá argumentácia proti týmto ešte väčším ezoterickým darebákom.

  @Tomáš Kollár

Basic HTML tags are allowed.