https://komentare.sme.sk/c/22164823/politici-si-kupuju-biskupov-coraz-otvorenejsie.htmlAutor je teológ, pôsobí ako doktorand na Karlovej univerzite v Prahe, je členom Progresívneho Slovenska.
Zrejme si pamätáte, ako predstavitelia najväčších náboženských spoločností na Slovensku podporili prezidentského kandidáta Maroša Šefčoviča. Teraz vláda biskupom rekordne zvýši finančnú dotáciu.
Len ťažko sa ubrániť predstave, že ide o odmenu za verné spojenectvo vládnej koalície a náboženských predstaviteľov.
Tento model financovania náboženských lídrov aktívne motivuje k tomu, aby podporovali ruku, ktorá ich živí – teda strany súčasnej vládnej koalície. Zároveň platí, že ani veriaci, ani obyčajní duchovní nemajú v náboženských spoločnostiach žiadnu reálnu moc.
Vedenie náboženských spoločností disponuje financiami na platy všetkých podriadených a môže rozhodovať o ich budúcnosti.
Veriaci v zahraničí môžu nezodpovedným náboženským lídrom odoprieť ďalšie financovanie. U nás to neplatí – štát biskupom prispeje bez toho, aby sa reálne zaujímal o to, ako s financiami preláti nakladajú, a čo si vlastne veriaci myslia.
Prelátom čoraz viac
Politici si kupujú lídrov náboženských spoločností čoraz viac. Počas posledných desiatich rokov platilo, že štátna dotácia sa zvyšovala len mierne, prinajlepšom v státisícoch eur. To sa zmenilo až v roku 2016, keď dotácia medziročne narástla o viac než milión.
Podobný nárast nasledoval aj o rok neskôr. V rokoch 2018 a 2019 dotácia rástla ešte rýchlejšie, v oboch prípadoch medziročne o viac než tri milióny eur. Ani vo volebnom roku to nebude inak. Tento rok dostanú biskupi necelých 48 miliónov eur. Budúci rok to bude až 52 miliónov.
A toto nie je konečná suma: cirkvi dostávajú od štátu ďalšie mnohomiliónové dotácie. Štát platí učiteľov náboženstva v základných školách – no o tom, kto bude za štátne peniaze učiť náboženstvo, svojvoľne rozhodujú len biskupi.
Štát takisto financuje sedem teologických fakúlt. Opäť platí, že o tom, kto bude vyučovať na verejnej vysokej škole, rozhodujú len a len biskupi. Náboženské spoločnosti dostávajú aj peniaze od štátu na aktivity, ktoré sú vo verejnom záujme: štát dotuje napríklad cirkevné školy a zariadenia sociálnych služieb.
Výsledkom je, že náboženské spoločnosti každoročne stoja štát desiatky miliónov eur. Pravidelný bianko šek, najnovšie na úrovni 52 miliónov, dopĺňajú mnohomiliónové nepriame dotácie, ktoré prakticky nie je možné presne vyčísliť.
Biskupi milujú komunistický zákon
Pozoruhodné je, že biskupi i vládni politici si obľúbili model financovania, ktorý zaviedol komunistický režim s jediným cieľom: podriadiť náboženské spoločnosti totalitnému režimu.
V roku 1949 prijali komunisti dvojicu zákonov, ktoré cirkvi výrazne obmedzili. Je absurdné, že dnes je zrušený len jeden z nich, a druhý naďalej platí.
„Neexistuje mechanizmus, ktorý by náboženských predstaviteľov donútil skladať účty spoločnosti – a príliš často ich neskladajú ani vlastným veriacim.„
Prvý zákon zriadil obávaný Štátny úrad pre veci cirkevné – úrad, na ktorého čele nestál úradník, ale minister, a ktorý bol v 50. rokoch zodpovedný za hrubé porušovanie náboženskej slobody a tvrdé prenasledovanie duchovných, ktorí s novým režimom nekolaborovali.
Druhý zákon platí v novelizovanej podobe dodnes: zaviedol financovanie cirkví štátom a mnohí predstavitelia náboženských spoločností ho v danej ére považovali za nebezpečný.
Zákon dodnes robí presne to, na čo bol určený: zveruje financie do rúk úzkej skupine predstaviteľov náboženských spoločností, s ktorými sa predstavitelia štátnej moci vedia dohodnúť pomerne ľahko – dnes aj bez toho, aby boli potrebné komunistické represívne praktiky.
Najmä v prípade veľkých cirkví platí, že obyčajní duchovní sú od svojich nadriadených finančne závislí a veriaci ľud nemá prakticky žiadnu moc ani v tých spolkoch, ktoré si svojich lídrov formálne volia.
Dnes nahradzujeme komunistický zákon novým – ten však má presne rovnaký dosah, a betónuje komunistické riešenie, ktoré škodí všetkým okrem niektorých politikov a vrcholných predstaviteľov náboženských spoločností.
Lídri náboženských spoločností dosiaľ dostávali dotáciu podľa počtu duchovných. Po novom bude výška dotácie nadväzovať na počet ľudí, ktorí svoju príslušnosť k danej náboženskej spoločnosti uvedú v sčítaní obyvateľov.
Preláti tak dostanú bianko šek aj vďaka ľuďom, ktorí sa k viere prihlásia len formálne, hoci ich stav ich náboženskej spoločnosti nijako nezaujíma a na náboženskom živote sa nezúčastňujú.
Pritom najmä v prípade tých najväčších náboženských spoločností platí, že omnoho zdravšie fungovanie by bolo možné vtedy, keď by vedúci predstavitelia museli brať ohľad na názor aktívnych veriacich.
Arogantný prístup lídrov rímskokatolíckej cirkvi k veriacim, ktorí protestovali proti odvolaniu arcibiskupa Bezáka, by nebol možný, ak by rozhnevaný veriaci ľud mohol arcibiskupovi Zvolenskému a kolektívu odoprieť ďalšie financie.
Podobná situácia je v evanjelickej cirkvi. Účasť na živote cirkvi a na voľbách biskupov je mizivá. Generálnemu biskupovi Eľkovi stačilo na zvolenie 8300 hlasov. Dotáciu bude poberať na viac než 300-tisíc občanov, ktorí sa k cirkvi prihlásili v sčítaní.
A keď sa pred časom tisíce evanjelikov búrili proti praktikám bývalého vedenia cirkvi na čele s Milošom Klátikom, mohli okrem podpisovania petície urobiť pramálo. Museli teda počkať na koniec jeho dlhého, šesťročného mandátu.
Podobne sa mnohým po slovensky hovoriacim členom reformovanej cirkvi nepozdávalo, ako sa zbližuje vedenie cirkvi s Orbánovi naklonenou reformovanou cirkvou v Maďarsku.
No a najbizarnejším príbehom je takzvaná starokatolícka cirkev na Slovensku, vedená Augustínom Bačinským. Bačinský sám seba vyhlásil za arcibiskupa (starokatolíci arcibiskupov až na jediného v Utrechte nemajú), prerušil kontakty so starokatolíkmi v zahraničí a "cirkev" pripomína skôr firmu sídliacu v rodinnom dome.
Má jedinú farnosť v Nitre a okrem rodinných príslušníkov duchovných veľa ďalších členov nemá. A predsa tento rok inkasuje od štátu 127-tisíc eur.
Na druhej strane, na Slovensku dnes pôsobia aj starokatolíci, ktorí sa k Bačinského únosu cirkvi nehlásia, nemajú však žiadnu registrovanú cirkev a nepoberajú žiadne štátne dotácie.
Najhoršie zo všetkých riešení
Súčasný model financovania náboženským spoločnostiam na Slovensku škodí. Prospeje však biskupom veľkých cirkví, ktorým dáva moc na úkor veriacich. (A takisto arcibiskupovi jednej lokálnej kuriozity.)
Daňových poplatníkov takéto registrované partnerstvo vládnej moci a prelátov stojí 50 miliónov eur ročne. Neexistuje mechanizmus, ktorý by náboženských predstaviteľov donútil skladať účty spoločnosti – a príliš často ich neskladajú ani vlastným veriacim.
Cirkvi by mali fungovať presne tak, ako všetky ostatné združenia občanov: musí v nich prebiehať diskusia aktívnych členov, model financovania musí byť aspoň sčasti postavený na aktívnej participácii veriacich a vedenie náboženských spoločností musí byť schopné skladať účty vlastnej komunite.
A áno, ak náboženské spoločnosti vykonávajú činnosti vo verejnom záujme, je úplne legitímne, aby im finančne pomáhal aj štát. Musí sa to však diať transparentne a tak, aby náboženskí predstavitelia nemohli zobchodovať svoje politické aktivity za dotácie od aktuálnej vládnej koalície.
Tak súčasný, ako aj "nový" zľahka upravený model financovania priamo vyzýva biskupov, aby spolupracovali s politickou mocou, ktorá ich živí. Nemôžeme sa potom čudovať, keď preláti pár dní pred voľbami robia štafáž kandidátovi vládnej strany.
Dnes si za 52 miliónov eur kupujeme najhoršie zo všetkých možných riešení.